В Україні вже створено 78 організацій водокористувачів (ОВК), які беруть на себе управління та модернізацію меліоративної інфраструктури. Вони відновлюють мережі, розширюють площі поливу та впроваджують сучасні технології зрошення, передає «ПроАгро Груп».
За інформацією Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства, найбільше ОВК працює у Черкаській (21) та Одеській (18) областях.
«Наше завдання – створити прозорі та зрозумілі правила, які дозволять аграріям інвестувати у відновлення та розвиток екологічно збалансованого зрошення», – зазначила заступниця міністра економіки Ірина Овчаренко.
Міністерство продовжує розвивати нормативну базу для роботи операторів меліоративних систем та підтримує організації водокористувачів як ключових учасників реформи.
У 2026 році Уряд посилив підтримку аграріїв та ОВК у прифронтових регіонах. Розмір компенсації за будівництво, реконструкцію та ремонт меліоративних систем і насосних станцій збільшили з 50% до 80% вартості проєктів. Максимальна підтримка становить 26,5 тис. грн на гектар, а загальний обсяг фінансування – 196,7 млн грн.
Крім того, держава розширила напрями фінансування для ОВК. Відтепер кошти можна спрямовувати не лише на ремонт насосних станцій, а й на будівництво та реконструкцію меліоративних мереж.
Міністерство також підготувало зміни до програми підтримки, які передбачають збільшення максимальної допомоги до 48 тис. грн на гектар для прифронтових територій та до 30 тис. грн – для інших регіонів.
В Мінекономіки підкреслили, що меліоративна реформа вже демонструє практичні результати: аграрії об’єднуються для управління інфраструктурою, залучають інвестиції та збільшують площі зрошення навіть в умовах війни.
Як повідомлялося, цьогоріч з 1,4 млрд гривень, призначених для державної підтримки агропромислового сектору, 200 млн гривень спрямують на розвиток систем зрошення і меліорації. У 2025 році на цю програму було витрачено 34 млн гривень державних коштів.







