Carrier 925 з трьома рядами дисків CrossCutter

Через дефіцит азотних добрив аграрії можуть втратити до 20% урожаю

В Україні формується критичний дефіцит азотних добрив, який може суттєво вплинути на результати посівної кампанії та врожай 2026 року, пише «ПроАгро Груп».

Нестача аміачної селітри наразі оцінюється в 100–170 тис. тонн. Дефіцит посилюється різким скороченням внутрішнього виробництва: у сезоні 2025/26 випуск аміачної селітри зменшився до 1,016 млн тонн проти 1,99 млн тонн роком раніше. Основні причини – пошкодження інфраструктури та перебої з електропостачанням.

Додатково ситуацію ускладнює відсутність доступу до імпортних альтернатив. Після обмежень на обіг вибухонебезпечних вантажів імпорт аміачної селітри фактично заблокований, тоді як вапняково-аміачна селітра, яка за національними та міжнародними стандартами не вважається вибухонебезпечною, досі не допущена до ввезення.

За оцінками аграрної спільноти, до 50% потреб у азотному живленні на окремих ґрунтах можна було б покрити саме вапняково-аміачною селітрою. За відсутності термінових рішень дефіцит азоту може призвести до зниження врожайності на 15–20%, що особливо критично на тлі складних погодних умов і локального зледеніння полів.

Український клуб аграрного бізнесу разом із Всеукраїнською аграрною радою звернулись до Міністерства економіки з терміновим проханням переглянути можливість імпорту вапняково-аміачної селітри. Без оперативного відновлення доступу до азотних добрив аграрії ризикують увійти в посівну кампанію з обмеженими ресурсами, що створює загрозу для виробництва ключових сільськогосподарських культур.

Як ми писали раніше, початок 2026 року може стати найскладнішим для аграріїв за забезпеченням добривами: на ринку очікується дефіцит по всій азотній групі без винятків.

Ринок України

Світові ринки

Прокрутка до верху